Epidemia koronawirusa niektórym firmom poważnie zaszkodziła. Innym pomogła w zdobyciu nowych klientów i jeszcze wyższych zysków. Do tej drugiej grupy zaliczane są przede wszystkim sklepy internetowe w Polsce, które obecnie odnotowują gigantyczne wzrosty liczby zamówień.
Ubrania, obuwie, elektronika, książki, części samochodowe, kosmetyki, chemia domowa, a ostatnio także żywność – sklepy online umożliwiają sprzedaż niemalże każdego towaru. Chociaż rynek ecommerce w Polsce sięga jeszcze lat dziewięćdziesiątych, dzisiaj nadal jest jedną z dynamicznie rozwijających się dziedzin handlu. Dodatkowo, ostatnie miesiące pokazały, że Polacy wybierają sklepy internetowe jeszcze częściej niż przed pandemią.
Wzrosty w handlu online nawet o 240 proc.
Brak możliwości swobodnego wychodzenia z domu, ograniczenia w działalności sklepów, gromadzenie zapasów, słabsza dostępność wielu produktów pierwszej potrzeby – to główne przyczyny zwiększonej sprzedaży w sklepach internetowych, jakie zostały zaobserwowane już w marcu.
Według danych podanych przez platformę sprzedażową Shoper, sklepy internetowe specjalizujące się w dostarczaniu produktów spożywczych zanotowały wzrosty nawet o 240 proc. w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku. Różnica w sprzedaży pomiędzy lutym a marcem wyniosła aż 400 proc.
To właśnie sklepy internetowe oferujące produkty spożywcze, w tym delikatesy internetowe, zyskały na epidemii najwięcej. W sklepach online w branży spożywczej można zakupić dzisiaj niemalże wszystko – są to między innymi produkty suche jak makarony, kasze, ryże, ale również przetwory, konserwy, gotowe dania, napoje, kawy, herbaty, produkty dla dzieci, a nawet owoce i warzywa.
To przełożyło się także na coraz większe zainteresowanie branżą wśród inwestorów – na fali wzrostów powstało już wiele nowych sklepów skoncentrowanych na sprzedaży żywności. W ślad za ecommerce ruszyła też branża logistyczna, oferując między innymi specjalne lodówkomaty, czyli paczkomaty chłodnicze przeznaczone specjalnie do dostaw żywności.
Sprzedaż w internecie wzrosła również w innych sklepach, w tym między innymi prowadzących sprzedaż artykułów zoologicznych – karm dla zwierząt, oferujących kosmetyki i chemię domową, artykuły przeznaczone dla dzieci, a także w aptekach internetowych sprzedających leki bez recepty, suplementy diety, poszukiwane środki dezynfekcyjne, maseczki.
Branża szybko zareagowała też na ograniczenia związane z koronawirusem, między innymi przez bezkontaktowe dostawy, które ograniczają konieczność kontaktu z dostawcą. Z drugiej strony pojawiły się także opóźnienia w doręczeniach paczek wynikające ze zwiększonej liczby zamówień. Nie odstraszyło to jednak konsumentów wybierających sprzedaż online.
Polacy lubią zakupy w internecie
Zainteresowanie zakupami internetowymi stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Ciągle przybywa też osób, które robią zakupy w sieci co najmniej kilka razy w ciągu miesiąca.
Według badań „e-Commerce w czasie kryzysu 2020” zaprezentowanych przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, aż 57 proc. ankietowanych przyznaje, że robi zakupy w sieci. Najczęściej zakupy te robią osoby w wieku od 35 do 44 lat z większych miast, ale wzrosty widać także w innych grupach wiekowych oraz w mniejszych miejscowościach.
Badani wskazują, że zakupy internetowe są dla nich bezpieczniejszą alternatywą niż zakupy stacjonarne, a także są szybkie, wygodne i przyjemne ze względu na możliwość otrzymania produktów aż pod drzwi lub też do paczkomatu, gdzie można je odebrać w dogodnym terminie.
Wobec tego obecna sytuacja może wzmocnić rynek ecommerce w Polsce. Wpływa ona także na zmianę przyzwyczajeń zakupowych konsumentów, którzy zamiast wizyty w sklepie stacjonarnym wolą złożyć zamówienie online. Firma GrandNode oferuje gotowe sklepy internetowe https://grandnode.pl/profesjonalne-sklepy-internetowe praktycznie dla każdej branży.
Czy aktualne trendy wskazujące na zwiększoną sprzedaż utrzymają się na dłużej? Trudno jednoznacznie ocenić, ale, jak wskazują eksperci, sklepy internetowe w Polsce mogą wrócić do dawnych wyników sprzedażowych wtedy, gdy ograniczenia związane z koronawirusem zostaną złagodzone.