Działalność gospodarcza niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, ale generuje także różnego rodzaju obowiązki. Często są one nieprzyjemną koniecznością dla posiadaczy firm. Mowa tutaj o różnego rodzaju dokumentach, które należy składać na przykład w urzędach. Obsługa prawna firm wiele ułatwia, dlatego warto skorzystać z takiej usługi.
Obowiązki firm
Każda firma musi spełniać odpowiednie warunku w czasie swojego istnienia. W pierwszej kolejności należy uwzględnić różnego rodzaju dokumentację, którą należy składać w urzędach. O ile w mniejszych przedsiębiorstwach może wystarczyć zatrudnienie zwykłej księgowej, o tyle w większych działalnościach warto będzie rozważyć zatrudnienie obsługi prawnej firmy.
Dotyczy to przede wszystkim działalności w postaci różnego rodzaju spółek, których samo założenie generuje potrzebę stworzenia odpowiedniej dokumentacji. Mowa tutaj o spółkach akcyjnych, spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz innych kombinacjach spółek.
Dla przykładu spółka akcyjna musi posiadać swój statut, który może sporządzić właśnie obsługa prawna firm. Z kolei przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wymagana jest umowa takiej spółki. Są to dokumenty, które nie sposób stworzyć samemu, jeżeli nie posiadamy wykształcenia prawnego.
Dodatkowe potrzeby spółek
Kolejną sprawą jest dokumentowanie standardowych procedur spółek. Spółki akcyjne potrzebują spisywania protokołów z różnego rodzaju spotkań, na których wspólnicy i/lub akcjonariusze uchwalają nowe decyzje.
Nie ma konieczności zatrudniania własnego prawnika, kiedy możliwa jest obsługa prawna firm. Dzięki takiemu rozwiązaniu, rezygnuje się z tworzenia dodatkowego stanowiska, które tworzy koszty dla spółki. Z usługi obsługi prawnej firmy korzystamy wtedy, kiedy jest nam ona niezbędnie potrzebna.
Korzystanie z obsługi prawnej firm
Aktualnie możliwość wynajęcia usługodawcy do obsługi prawnej firmy sprawia, że koszty tego przedsięwzięcia znacznie maleją. Jak już wspomniano powyżej, rezygnuje się z konieczności zatrudnienia pracownika na stałe. Dodatkowo z pomocy prawnej korzystamy wtedy, kiedy jest nam najbardziej potrzebna. Wymiar takiej pomocy jest ustalany indywidualnie.
Atutem jest także możliwość wybrania z pośród dwóch opcji. Można zapłacić za indywidualną usługę potrzebną w danym momencie, ale można także wybrać pakiet abonamentowy, który pozwala na skorzystanie z obsługi prawnej w zakresie objętym umową bez dodatkowych kosztów oprócz opłaty stałej.
Artykuł powstał we współpracy z GLC