Inwestowanie w ETF-y

ETF-y (Exchange Traded Funds) to instrumenty inwestycyjne, które w Polsce nie cieszą się jeszcze dużą popularnością, jednak są ogromnie popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Przy niskich kosztach pozwalają zwłaszcza w dłuższym okresie osiągać bardzo dobre zyski. Wydaje się być kwestią czasu, zanim ta forma inwestowania podbije serca Polaków. Co warto wiedzieć o inwestowaniu w ETF-y?

Na czym polega inwestowanie pasywne?

Każdego dnia na całym świecie miliony zarządzających funduszami i inwestorów indywidualnych starają się przewidywać przyszłość – analizują wyniki i kondycję spółek giełdowych starając się przy tym możliwie maksymalizować zyski i ograniczać straty. W rzeczywistości jednak jeśli przyjrzymy się wynikom funduszy w długim okresie czasu, często okazuje się, że są to zupełnie karkołomne wysiłki – wyniki  są gorsze niż główne indeksy giełdowe, takie jak polski WIG czy amerykański S&P500.  Niestety, osoby kupujące klasyczne fundusze bardzo często płacą zarządzającym całkiem spore sumy za tak mizerne efekty. W odpowiedzi na tę sytuację powstały ETF-y – fundusze, których celem nie jest maksymalizacja zysku w krótkim okresie czasu, lecz wierne odwzorowanie indeksu giełdowego. To pozwala na znaczne obniżenie kosztów i skuteczne inwestowanie pieniędzy „z trendem” zwłaszcza w długich okresach czasu. Na rynku dostępny jest ogromny wybór ETF’ów, poza klasycznymi, bazującymi na najpopularniejszych indeksach znajdziemy ETF-y odzwierciedlające wybrane branże lub klasy aktywów. W Stanach Zjednoczonych powstają nawet humorystyczne listy najdziwniejszych ETF’ów.

ETF a zwykły fundusz inwestycyjny – różnice

W przeciwieństwie do zwykłych funduszy inwestycyjnych ETF-y są notowane na giełdzie i aby je nabyć konieczne jest założenie rachunku maklerskiego. Jednostkami ETF możesz jednak swobodnie handlować, kupując je i odsprzedając o najwygodniejszej dla Ciebie porze – ich cena zmienia się z minuty na minutę podążając za wybranym indeksem. W przypadku „zwykłych” funduszy wycena dokonywana jest raz dziennie lub rzadziej, sprzedaż lub nabycie jednostek odbywa się również z pewnym opóźnieniem. Różnicą są również zwykle znacznie niższe koszty zarządzania i prowizji w przypadku ETF-ów. Jeżeli pragniesz poznać lepiej specyfikę poszczególnych ETF-ów, odwiedź stronę Saxobank Polska.

Czy inwestowanie w ETF-y to dobry pomysł na dostatnie życie na emeryturze?

Wielu inwestorów upatruje w ETF-ach szansę na spokojne, dostatnie życie na emeryturze. Rzeczywistość jest oczywiście dużo bardziej złożona. Oczywiście, „forma” inwestycji (to, czy wybierzemy ETF, czy zwykły fundusz czy akcje) ma nieco mniejsze znaczenie niż rodzaj aktywów, w który zainwestujemy. Tu trzeba się naprawdę dobrze zastanowić, jednak gospodarki krajów rozwiniętych mają tendencje do rozwoju w długim okresie czasu, dlatego też często ta forma jest bardzo opłacalna. Sceptycy wymieniają przede wszystkim dwie wady ETF-ów: automatycznie inwestują one również w zupełnie nierokujące spółki, a także nie pozwalają na osiągnięcie wyników lepszych niż dany indeks (w rzeczywistości jednak ponad 85% aktywnie zarządzanych funduszy także ich nie osiąga).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here