Facebook

Z Facebooka można łatwo odczytać nie tylko podstawowe dane osobowe, ale również informacje na temat zainteresowań, poglądów politycznych, typu osobowości, czy życiowych problemów, o których wydawałoby się, że nie piszemy wprost. Wiele z tych informacji może nam zaszkodzić. Zatem czego lepiej unikać? Jakich informacji nie udostępniać na Facebooku?

Facebook – jak z niego korzystamy?

Facebook to najpopularniejszy serwis społecznościowy, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Za jego pomocą nie tylko komunikujemy się ze znajomymi czy czerpiemy informacje o życiu najbliższych, ale również sprawdzamy opinie o miejscach i lokalach, kupujemy/sprzedajemy, a także wykorzystujemy go do nauki (grupy tematyczne) czy pracy. Niestety wiele osób korzysta z Facebooka bez żadnych zahamowań, udostępniając tam informacje i posty, których później żałują. Jedyną sensowną opcją wydaje się wtedy usunięcia profilu, jak usunąć konto na Facebooku dowiesz się z artykułu na inwazjapc.pl. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że nie następuje to w sposób natychmiastowy. Zanim wszystkie dodane przez ciebie posty zostaną całkowicie skasowane, może minąć nawet kilka tygodni. A co może się wydarzyć w tym czasie? Zobacz, jakie skutki może mieć udostępnianie pewnych informacji na Facebooku.

Czego nie dodawać na Facebooku?

Wchodząc na niektóre profile można się z nich dowiedzieć wszystkiego o danej osobie – gdzie mieszka, gdzie pracuje, czy się uczy/studiuje, czy jest w związku, czy ma dzieci, jakie są jej zainteresowania… Moglibyśmy tak wymieniać bez końca. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wgląd do tych informacji mają nie tyko znajomi, ale również pracodawcy (ci obecni i przyszli) oraz przestępcy (złodzieje, hackerzy, gwałciciele, itd.), a jak mogą to wykorzystać?

  • Adres, miejsce pracy, lokalizacja – nie powinieneś udostępniać jednocześnie adresu (miasta, a co gorsza dzielnicy) oraz miejsca pracy w twoim profilu. Włamywacz, który sprawdzi sobie godziny pracy twojej firmy, jest w stanie bezbłędnie stwierdzić, kiedy nie ma cię w domu. Z tego samego powodu nie powinieneś też dodawać zdjęć z wakacji, kiedy jeszcze z nich nie wróciłeś.
  • Nazwisko panieńskie – często nie pamiętasz nawet, że zakładając pocztę czy konto wypełniłaś formularz z pytaniem pomocniczym, wybierając jako to pytanie właśnie swoje panieńskie nazwisko. Hasło pomocnicze daje dostęp do usługi/aplikacji, w momencie, gdy zapomnisz obecnego. Przestępca może bez problemu odgadnąć takie hasło pomocnicze, jeśli wszystkie potrzebne do tego dane znajdzie w twoim facebookowym profilu.
  • Informacje o rodzinie i związkach – singiel szukający miłości to najłatwiejsza ofiara dla przestępców, którzy chętnie wzbudzą twoje zaufanie, a następnie odpowiednio zmanipulują i wykorzystają. Dlatego lepiej pozostawić informację o „wolnym” statusie wyłącznie dla siebie i najbliższych. Nie powinno się również umieszczać zdjęć małych dzieci w internecie. Sharenting szeroko omówiony został już w sieci.
  • Kompromitujące zdjęcia, filmy, posty – chyba nie musimy tego wyjaśniać. Każdy udostępniony post warto dwa razy przemyśleć. W dzisiejszych czasach Facebook stanowi naszą wizytówkę, więc warto zadbać o odpowiedni wizerunek w internecie.
[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here