Jeśli planujesz zakup pierwszego samochodu, powinieneś zadbać też o kwestię właściwego ubezpieczenia. Zacznij od poznania informacji na temat OC, ponieważ to jedyna polisa komunikacyjna, do której posiadania jesteś zobowiązany. Od czego zależy jej cena i przed jakimi sytuacjami chroni? Na te i inne ważne pytania odpowiedzieliśmy w artykule.
Jaki zakres ma OC? Przed czym chroni?
OC, czyli ochrona odpowiedzialności cywilnej, to najważniejsze ubezpieczenie komunikacyjne. Jeśli chcesz poznać wszystkie rodzaje, zajrzyj do artykułu: Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?. Polisę tę musi wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, a więc także motocykla, ciągnika czy autobusu.
Zakres ubezpieczenia OC jest określony przez ustawę i zawsze taki sam – niezależnie od firmy, w której je wykupisz. Chroni Cię od ponoszenia kosztów w przypadku szkód drogowych, kolizji lub wypadków, które spowodujesz. Bez względu na to, czy ucierpi kierowca, czy to jego auto zostanie zniszczone, wypłatą odszkodowania zajmie się ubezpieczyciel.
OC jest ważne także dla poszkodowanego, gdyż to dzięki niemu uzyska środki na leczenie, naprawę auta bądź dodatkowe usługi (holowanie, przegląd samochodu itd.). Z tego względu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny bardzo pilnuje ważności polis. Za zwłokę w opłacie składki kierowcom przyznawane są wysokie grzywny.
Od czego zależy cena OC?
Mimo iż zakres OC jest regulowany prawnie, ustalaniem ceny zajmują się bezpośrednio towarzystwa ubezpieczeniowe. Wyliczają ją indywidualnie dla każdego kierowcy. Biorą pod uwagę dane dotyczące Ciebie, Twojego doświadczenia na drodze oraz samochodu, dla którego wykupujesz polisę. Istotna zdaje się zwłaszcza ta ostatnia kwestia. OC bowiem jest ubezpieczeniem wykupywanym na pojazd mechaniczny, nie na osobę. Jeśli zdecydujesz się sprzedać auto, z OC będzie korzystał nowy właściciel.
Przykładowe dane, na podstawie których wyliczana jest składka OC, to:
– wiek właściciela i długość posiadania przez niego prawa jazdy – im młodszy kierowca oraz im mniejsze ma doświadczenie, tym mniej przysługuje mu zniżek, ponieważ potencjalnie stanowi większe zagrożenie na drodze,
– marka i model pojazdu – ubezpieczyciele dysponują statystykami wypadków oraz awarii, dzięki czemu wiedzą, który samochód psuje się częściej, a w związku z tym może doprowadzić do szkody na drodze,
– stan cywilny i miejsce zamieszkania – jeśli jesteś małżonkiem i rodzicem, w oczach ubezpieczyciela stajesz się bardziej odpowiedzialny i rozważny. Z kolei zamieszkiwanie w małym mieście sprawia, iż mijasz na drogach mniej kierowców i zachodzi mniejsze ryzyko, że wdasz się w kolizję.
Jak znaleźć tanie OC?
To pytane nurtuje wielu kierowców, nawet doświadczonych. Jeżeli wszystkie oferty OC, które dotąd przeglądałeś, wydały Ci się zbyt drogie, spróbuj jednego z poniższych rozwiązań:
1. Zadbaj o więcej zniżek OC, stosując drobne sztuczki. Zarejestruj samochód na siebie i jednego z rodziców, ponieważ cena ubezpieczenia wyliczana jest z danych wszystkich właścicieli. W ten sposób skorzystasz z cudzych zniżek. Zapłać za OC z góry. Rozkładanie na raty sprawia, że koniec końców płacisz więcej. Jeźdź ostrożnie i unikaj wypadków. W kolejnym roku za bezkolizyjną jazdę otrzymasz zniżkę.
2. Nie wybieraj firmy ubezpieczeniowej z polecenia czy reklamy, ale samodzielnie. Skorzystaj z kalkulatora OC, dzięki któremu znajdziesz najtańszą polisę i zaoszczędzisz. Zwracaj uwagę także na dodatki, zwłaszcza ochronę zniżek. Nawet jeśli przydarzy Ci się jedna stłuczka w roku, nie stracisz ulgi z tytułu bezkolizyjnej jazdy.